زیبایی و سلامت پوست

مراقبت بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین: پانسمان و دارو

پس از رزرو جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، احتمالاً احساس ترکیبی از هیجان و بی حوصلگی کرده اید. شما از دیدن نتیجه عمل و چهره ای که زیباتر و جوان به نظر می‌رسد که با احساس شما مطابقت دارد و نمی‌توانید منتظر نشان دادن نتایج خود باشید. زمان انجام دقیق آن فرا خواهد رسید اما در ابتدا یکی از مهم ترین مراحل عمل فرا می‌رسد: بهبودی شما.

با نیتاطب همراه باشید.

دانستن اینکه پس از جراحی پلک چه انتظاری باید داشته باشید به همان اندازه که می‌دانید در حین جراحی چه انتظاری دارید مهم است. پزشکان با تجربه اطمینان حاصل می‌کنند که هر بیمار در مورد آنچه ممکن است هنگام بهبودی تجربه کند و همچنین مراحلی که می‌تواند برای بهبودی آرام و نتیجه زیبا انجام دهد، آموزش دیده اند. آماده سازی برای بهبودی جراحی پلک شما تا حدی اطمینان حاصل می‌کند که تجربه شما ایمن، راحت و مطابق میل شما است.

چرا باید جراحی پلک را در نظر بگیرید؟ 


چشم‌ها “پنجره‌هایی به سوی روح” هستند، و ابزاری اساسی برای برقراری ارتباط و نقطه کانونی اصلی صورت هستند. پوست پلک فوقانی شل و سیاهی و تیرگی زیر چشم می‌تواند باعث ایجاد ظاهری پیر و خسته شود. کیسه‌های زیر چشم می‌توانند در خستگی ظاهر تأثیر زیادی داشته باشند. افتادگی پلک بالا می‌تواند ظاهری خواب آلود به شما بدهد و حتی می‌تواند در زمینه دید واضح تداخل ایجاد کند. پلک زیرین می‌تواند به سمت پایین و پایین چشم افتادگی داشته باشد، قرمزی داخل پلک و بیشتر چشم شما را نشان می دهد.

اگر می‌خواهید ظاهری جوان و آرام تر به دور چشم خود بدهید، ممکن است جراحی پلک یا بلفاروپلاستی را در نظر بگیرید.

چه عواملی در زمان بهبودی جراحی پلک تأثیر گذار هستند؟ 


بهبودی از عمل بلفاروپلاستی در افراد مختلف متفاوت است. در حالی که پزشکان می‌تواند یک جدول زمانی کلی برای جراحی پلک ارائه دهند، اما میزان دوره نقاهت و آنچه در طول آن تجربه می‌کنید به طیف وسیعی از عوامل منحصر به فرد شما بستگی دارد، از جمله:

 • سن شما
 • سلامت عمومی شما
 • کیفیت پوست شما
 • تمایل بدن به تورم یا کبودی
 • تحمل درد شما
 • چقدر دستورالعمل‌های بعد از عمل را دنبال می‌کنید
 • کدام نوع جراحی پلک انجام می‌شود (بلفاروپلاستی فوقانی و یا بلفاروپلاستی تحتانی)
 • اگر هم زمان با جراحی پلک، عمل‌های دیگری نیز انجام دهید

توضیحات زیر به شما یک ایده کلی از آنچه بهبودی جراحی پلک شامل می‌شود، می دهد. پزشک قبل از جراحی درباره جدول زمانی بهبودی شخصی شما صحبت خواهد کرد.

 بلافاصله پس از جراحی پلک چه چیزی انتظار می‌رود


اگر دکتر هر دو چشم شما را عمل کند، عمل بلفاروپلاستی شما تقریباً دو ساعت طول خواهد کشید. پس از اتمام کار می‌توانید به خانه برگردید، اما چون بی حس شده اید ، باید برای رانندگی دوست یا یکی از اعضای خانواده خود هماهنگ کنید. پزشک اطمینان می دهد که قبل از ترک دستورالعمل‌های مراقبت کامل و هر گونه داروی مناسب درد را دارید

مانند اکثر اقدامات جراحی، بلفاروپلاستی شامل کبودی، تورم و ناراحتی خواهد بود. این اثرات موقتی و عمدتا خفیف است. سایر عوارض جانبی پس از بلفاروپلاستی ممکن است شامل حساسیت به نور، تاری دید، خارش، آبریزش چشم یا چشمان خشک و چسبنده باشد. دور چشم خود را تمیز نگه دارید و از مالیدن آن خودداری کنید. به پشت بخوابید و سر را بالا بگیرید تا تورم به حداقل برسد. برای جلوگیری از خشک شدن چشم و کمپرس سرد برای کاهش تورم و ناراحتی از قطره‌های چشمی استفاده کنید.

در اولین هفته پس از جراحی پلک چه چیزی انتظار می‌رود؟


به قرار دادن استراحت در اولویت خود در هفته اول بهبودی جراحی پلک ادامه دهید. چشمان شما هنوز متورم و پف کرده و خطوط برش صورتی و نمایان خواهد بود. همچنین ممکن است چشمان شما هنوز دارای آبریزش، خشکی، حساس به نور، حساس و کبود باشد. این موارد قسمت‌های کاملاً طبیعی روند بهبودی پس از عمل هستند. با شروع فروکش کردن این اثرات، می‌توانید پیشرفت‌هایی را ببینید.

بخیه‌های شما ممکن است به خودی خود حل شوند یا در طی یک هفته پزشک آن‌ها را برطرف کند. از فعالیت‌هایی که می‌تواند منجر به خشکی چشم شود مانند استفاده از لنز و صرف وقت زیاد در مقابل صفحه نمایش دیجیتال خودداری کنید و ناحیه چشم خود را از مواد آرایشی و بهداشتی دور نگه دارید. تا زمانی که پزشک به شما اجازه ترخیص ندهد، از رانندگی یا شرکت در فعالیت‌هایی که به بینایی بدون نیاز به سازش نیاز دارند شرکت نکنید. هنگام بیرون رفتن، از عینک آفتابی تیره استفاده کنید تا از چشمان خود در برابر تحریکات ناشی از آفتاب و باد محافظت کنید. ممکن است در این مدت متوجه شوید که چشمان شما به راحتی خسته می‌شود. به آن‌ها استراحت کافی دهید و در صورت لزوم چرت بزنید.

دو هفته بعد از جراحی پلک چه مواردی انتظار می‌رود؟ 


هنگامی که آماده هستید نتایج بلفاروپلاستی خود را ببینید، به سرعت بهبودی بدن و احساس شما در مورد افرادی که از جراحی شما می‌دانند بستگی دارد. اکثر بیماران ظرف دو هفته آماده بیرون رفتن در انظار عمومی و بازگشت به محل کار خود هستند. هنوز ممکن است در اطراف چشم خود تورم یا کبودی داشته باشید، اما این عوارض به میزان قابل توجهی در دو هفته کاهش یافته است. در حالت ایده آل، شما تمام زمان لازم را خواهید گرفت تا با سرعت خودتان به کارهای عادی خود برگردید و از استرس های بی مورد جلوگیری کنید.

پزشک به شما اطلاع می دهد که چه زمانی می‌توانید رانندگی، آرایش کردن، ورزش و سایر فعالیت‌ها را از سر بگیرید. بیماران معمولاً می‌توانند پس از دو هفته استفاده از لنزهای تماسی و آرایش سبک را از سر بگیرند. برای محافظت از چشمان خود در مقابل عناصر، استفاده از عینک آفتابی را در فضای باز ادامه دهید.

داروها 


 • لیست فعلی داروهای خود را نگه دارید: مقادیر و زمان، چگونگی و دلیل مصرف آن‌ها را ذکر کنید. برای پیگیری ویزیت‌ها، از لیست یا بطری‌های قرص استفاده کنید. در موارد اضطراری لیست داروهای خود را به همراه داشته باشید. لیست داروهای قدیمی را دور بریزید. از ویتامین‌ها، گیاهان یا مکمل‌های غذایی فقط طبق دستور استفاده کنید.
 • داروی خود را طبق دستور مصرف کنید: اگر فکر می‌کنید داروی شما مطابق انتظار جواب نمی‌دهد با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود تماس بگیرید. در مورد هرگونه حساسیت دارویی به او بگویید و اگر می‌خواهید مصرف یا دارویی را ترک کنید.
 • داروهای چشم: این داروها قطره‌های چشمی یا پمادهای چشمی مانند آنتی بیوتیک ها، استروئیدها یا اشک‌های مصنوعی هستند. اشک‌های مصنوعی از خشک شدن بیش از حد چشمان شما جلوگیری می‌کند. آنتی بیوتیک ها با عفونت ناشی از باکتری (میکروب) مبارزه می‌کنند یا از آن جلوگیری می‌کنند. استروئیدها ممکن است به کاهش التهاب، قرمزی، درد و تورم کمک کنند. استفاده از آنتی بیوتیک یا استروئید را بدون تأیید مراقبان خود متوقف نکنید. قطع زود هنگام آنتی بیوتیک ها باعث می‌شود دارو نتواند همه میکروب‌ها را از بین ببرد. متوقف کردن استروئیدها بدون اطلاع پزشک مراقب شما، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.
 • داروی درد: ممکن است برای از بین بردن یا کاهش درد به دارو نیاز داشته باشید.

o نحوه مصرف دارو را بیاموزید. بپرسید چه دارویی و چقدر باید مصرف کنید. مطمئن باشید که می‌دانید چگونه، چه موقع و چند بار باید آن را مصرف کنید.

o قبل از مصرف دارو صبر نکنید تا درد شدید شود. اگر درد شما کم نشد به مراقبین بگویید.

o داروی درد می‌تواند شما را گیج یا خواب آلود کند. هنگام بلند شدن از رختخواب یا نیاز به کمک، با کمک گرفتن از شخصی از افتادگی‌ها جلوگیری کنید.

چه زمانی انتظار می‌رود بهبود کامل پس از عمل جراحی زیبایی چشم حاصل شود؟ 


حدود شش هفته بعد شروع به دیدن نتیجه نهایی جراحی پلک خود خواهید کرد. تورم باقیمانده به صورت خفیف ممکن است همچنان ادامه داشته باشد و بافت‌های ظریف اطراف چشمان شما همچنان در حال بهبودی خواهند بود، اما چشمان شما به طرز محسوسی شاداب ، زیباتر و جوان تر به نظر می‌رسند. خطوط برش می‌توانند به مدت شش ماه یا بیشتر کمی صورتی باقی بمانند. در نهایت، آن‌ها به یک زخم سفید نازک، تقریباً نامرئی، محو می‌شوند.

نتایج بلفاروپلاستی می‌تواند سالها شاید حتی یک عمر تداوم داشته باشد. ناحیه چشم شما پس از جراحی به طور طبیعی پیر می‌شود و ممکن است متوجه شوید که اثرات جراحی پلک شما با گذشت زمان کاهش می یابد. بعضی از بیماران برای رفع افتادگی که دوباره با افزایش سن ظاهر می‌شود، تکرار این عمل را انتخاب می‌کنند. این مسیر را طی کنید یا نکنید، همیشه از سالهایی که بلفاروپلاستی ظاهر پیر شما را از بین می برد ، بهره مند خواهید شد.

نکات بهبودی جراحی پلک 


علاوه بر توضیح آنچه در حین بهبودی انتظار می‌رود، دکتر نکات مربوط به بهبود جراحی پلک را برای کمک به انجام این روند در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن به شما ارائه می دهد:

 • با خرید کمپرس سرد و قطره چشمی و خرید داروهای لازم، زودتر از موعد آماده شوید
 • از قبل از مایحتاج اولیه (مواد غذایی، لباسشویی ، مشاغل و غیره) خود و خانه را تهیه کنید تا بتوانید روی استراحت و آرامش تمرکز کنید.
 • سیگار نکشید زیرا می‌تواند در بهبود زخم تداخل ایجاد کند و خطر ابتلا به عوارض را افزایش دهد
 • یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید و بدن را مرطوب نگه دارید
 • از سرگرمی هایی استفاده کنید که نیازی به استفاده از چشم شما نیست
 • تاپ های گشاد یا جلوی دکمه ای بپوشید که لازم نیست روی سرتان فشرده شوند
 • از یکی از آشنایان خود خواهش کنید حداقل در 24 ساعت اول پس از جراحی به شما کمک کند
 • با کوشش دستورالعمل‌های مراقبت از منزل خود را دنبال کنید
 • در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سلامتی، با مطب پزشک تماس بگیرید
 • حتماً در کلیه قرارهای بعدی برنامه ریزی شده شرکت کنید

آیا نتایج من دائمی خواهند بود؟


بلفاروپلاستی پوست اضافی را اصلاح می‌کند تا به بهبودهای طولانی مدت دست یابد. جراحی تغییرات مربوط به سن در آینده در پوست و بافت چربی اطراف چشم را متوقف نمی‌کند. با این حال، اکثر افراد هرگز نیازی به تکرار روش بلفاروپلاستی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *